Atom versus RSS

Kes keda?

Tegelikult on vastus võrdlemisi lihtne. Kellele meeldib inglise keelset tehnilist teksti lugeda, siis üsnagi ammendava võrdluse annab Sam Ruby (Apache Software Foundation, IBM) koos oma tiimiga.

Teeme lühidalt. RSS’i enam ei arendata, kood on n.ö. frozen, kuigi kuulub Creative Common licence alla, mis lubab RSS’i küll edasi arendada, kuid teise nime all. Atom ongi RSS’i edasiarendus, nii et sisuliselt räägime me sellest, kas minna üle uuele versioonile või mitte.

Kui vaadata, millised väljad on kummalgi uudistevool kohustuslikud, siis Atom nõuab viimati muudetud (last-updated) aega. Igaüks otsustab ise, kas see tuleb kasuks või kahjuks. RSS otseselt artiklit kokkuvõtvat teksti ei nõua, kuid Atom’il on eraldi kokkuvõte (summary) ja sisu (content), mis on väga heaks tööriistaks näiteks sel juhul, kui postituse sisuks on mõni video Youtube’st. Lisaks ei suuda RSS eristada, kas feed’is asuva teksti näol on tegemist tavalise tekstiga, HTML’iga või XML’ga. Sellest ka mõned segased veateated vahest.

Võiks öelda, et RSS elab edasi vana rasva peal – eelkõige võlgneb ta tänu oma laiale levikule. Näiteks WordPressi blogimismootoritel puudub default’ina Atom, kuid RSS on olemas. Selge see, et enamus ei hakka uusi widgeteid otsima (kui nad üldse teavad, mida otsida) – kusjuures WordPressi puhul ei olegi seda võimalik teha, kui blogi enda serveris ei hoita.

Mainisin juba ülal, et Atom pole veel nii levinud kui RSS. Seevastu pole viimane standardiseeritud ja erinevad versioonid ei pruugi ühilduda. Enamus feed reader‘eid toetab mõlemat, Google’i blogimismootor aga seevastu ainult Atomit, kuigi Google Reader loeb mõlemat. Nii et võtkem eeskuju Google’st ja eelistagem Atom’it!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: